Jan Treu er uddannet cand.polit og har over 25 års erfaring som selvstændig inden for flere forskellige brancher. Han har været med til tre virksomhedssalg og har i mange år arbejdet som økonomikonsulent med fokus på digitalisering og effektivisering af virksomheders økonomifunktion. Opgaver har også omfattet at hjælpe en bank med at rydde op i mindre virksomheders økonomi.
I dag er han direktør og partner i regnskabs- og rådgivningsvirksomheden Avernus i Næstved, der beskæftiger sig med alt inden for bogholderi og økonomisk rådgivning. Kundegruppen består primært af små og mellemstore virksomheder.
Jan bor ligesom sin virksomhed i Næstved. I fritiden er han en ivrig motionsløber og han har gennemført mere end 25 maratonløb – så han er vant til at komme i mål med de udfordringer, han kaster sig over.
Det samme engagement tager han med ind i Cereda’s bestyrelse, hvor han arbejder for at løfte det faglige niveau i branchen.