Ceredas certificeringseksamen er for dig, der vil styrke din position som professionel regnskabskonsulent.
Eksamenen tester din faglige viden og din evne til at anvende den i praksis inden for centrale faglige områder.
For at blive certificeret regnskabskonsulent skal du bestå en todelt eksamen, der tester både din teoretisk viden og dine praktiske færdigheder.
Del 1: Multiple Choice-Test
Denne del består af en multiple choice-test, der skal sikre en bred teoretisk viden inden for disse fagområder:
Del 2: Casebesvarelser
Her skal du løse to cases for at vise din evne til at anvende viden i praksis og demonstrere forståelse for komplekse regnskabssituationer.
Du skal udvise evne til at:
Det skal du vide før eksamenen
Beståelseskrav
Der er et beståelseskrav på 85% korrekt samlet besvarelse.
Ekstra tid for ordblinde
Ordblinde får 50% længere tid til at gennemføre eksamenen.
Tidsramme
Hver del af eksamenen har du 1 time til at udføre. Det er muligt at tage en pause mellem de to dele, men der er maksimalt 6 timer til at gennemføre hele eksamenen.
Markedsføring af certificeringen
Når du er Certificeret Regnskabskonsulent, kan du bruge certificeringslogoet på dine forskellige medieplatforme. Læs mere under logo og design guidelines.
Cereda
Valby Langgade 39A, 1 th
2500 Valby
Telefontid: Alle hverdage kl. 8 - 17
CVR-nr.: 30870077